Cuma , 16 Kasım 2018
Son dakika haberleri
Buradasınız: Anasayfa » Duyurular » Biz kaç kişiyiz?
Biz kaç kişiyiz?

Biz kaç kişiyiz?

2012 Senesinde yapılan Türkiye Şampiyona’sı etaplarından sonra seçilmiş olan milli takımımız bütçe yetersizliği sebep gösterilerek Avrupa Şampiyonası’na gönderilmediğini hepimiz biliyoruz sanırım. Bu durum ülkemizde bu spora emek veren, turnuvalara katılan katılmayan herkesi bir şekilde etkiledi, sonuç olarak bir çok arkadaşımız yorumunu ve tepkisini bir şekilde yazılı veya sözlü olarak dile getiriyor.

Federasyonumuz geçen sene sadece biz pool oyuncularından ortalama 7500 TL turnuva katılım ücreti topladı, 100′e yakın sporcu bu turnuvalarda mücadele verdi.

Diğer etaplarda 1-2 hakemi bizlere tahsis etmekte zorlanırken final etabına hakemlerin pool disiplinlerinide öğrenmesi gerektiğini, bundan sonraki turnuvaları hakemlerle oynanmasını istediklerini belirterek 16 kişilik turnuvaya 12 ye yakın hakem görevlendirildi ama yine bu sene ilk etap yine 1-2 hakemle oynandı.

Aynı tarihlerde düzenlenen 3 Bant Avrupa şampiyonasına 10′un üzerinde sporcu ve federasyonda görevli 3 kişi gidildi, bu turnuvaya kendi ceplerinden gittiklerini söylüyorlar, bizler şuanda bunun aksini ispat edemesekte hepimizin kafasında soru işaretleri var.

Evet bu federasyondan önce belkide pool milli takımımız hiç gönderilemezken artık senede 1 kerede olsa 1-2 kişide olsa avrupa şampiyonalarına gönderiliyorduk, ancak 3 bantta giden oyuncu ve gönderilen turnuva sayısını az çok biliyoruz. Hepimiz 3 Banttaki başarıyı görüyor ve takdir ediyoruz, ancak aynı federasyon çatısı altında yeraldığımızı gözardı edemeyiz.

Neticede, bize bu sene bütçe yok denildi, geçmiş senelerde bahane bile üretmeden yine milli takıma seçilmiş arkadaşlarımız gönderilmediğini biliyoruz..

Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlık duydugumuz konulardan sadece birkaçı, bizler bu seneden önce yaşanmış olan tüm olumsuz tecrübelere rağmen, geçen sene federasyonun bize gelmesi ile başlayan süreçte, tüm geçmiş olumsuz olaylara bir sünger çekmek, pool branşı için yeni ve temiz bir sayfa açmak istedik, bunun için bir sene federasyonun yanında mücadele verdik, amacımız daha iyi standartlarda ve daha cok oyuncunun katıldığı bilardo turnuvaları oynayarak milli takımı seçmek, özel turnuvalarımızıda yine devam edebilmek, bu sporu tabana yayabilmek için çalışabilmekti. Bir çoğunu gerçekleştirdik, yapamadıklarımızdan ders çıkarttık.

Sonuç olarak bizler oyuncu ve organizatörler olarak geçen sene elimizden geleni ve fazlasını yaptığımıza inanıyoruz.

Şu an içinde bulunduğumuz durumu, öncelikle bu sene milli takıma seçilmiş oyuncular sonrasında turnuvalara katılmış emek vermiş, ailesinden işinden bütçesinden ve zamanından ayırarak bu işin içinde yeralmış kişiler olarak sindirmekte zorlanıyoruz.

Hepimiz kabul etmeliyiz ki, birlikte hareket etmediğimiz sürece pool disiplininde geçmişte ve günümüzde yaşadığımız olumsuz olayları her an tekrar yaşayabiliriz..

Bu yazıyı kimler bizlerle beraber aynı düşünceleri paylaşıyor, biz kimiz ve kaç kişiyiz görmek için sizinle paylaşıyoruz ve sizlerden olumlu olumsuz görüşlerinizi burada paylaşmanızı bekliyoruz.

Geçmiş yıllarda yaşadığımız tecrübelerin ardından bu sene yaşadığımız bu son durumun bizleri birbirimize daha da kenetleyerek güçlü bir duruş sergilememiz için vesile olmasını umuyoruz.

2013'te Federasyonun düzenleyeceği etaplara katılacak mısınız?

View Results

Loading ... Loading ...

Comments

comments

Hakkında Pmc Editor

Pmc Editor

95 yorum

 1. FatCat

  Kendi adıma, bu sene düzenlenecek olan Türkiye Şampiyonası etaplarına katılmayacağım.

  Ferdi Özdemir

 2. Tolga Yükselir

  Tolga Yükselir olarak yokum diyorum:)Federasyon turnuvalarında mücadele edecek arkadaşlarıma da başarılar diliyorum.

  Tolga

 3. Sina Yüksel

  Ben zaten yoktum. kesinlikle katılmayacağım.

  Sina

 4. Yagmur Arslan

  Şartlar(Top,Çuha,Masa,Hakem Vs.)düzelmedikçe, vaadler yerine gelmedikçe Bilardo’nun gelişmesi için birşeyler yapılmadığı sürece turnuvalardan katılım parası alınmaya devam edildiği sürece bende oynamıyorum..

  Yağmur Arslan

 5. bakici07

  Ben ve Antalya ekibi Federasyon turnuvalarına katılmayacaktır. Mehmet BAKICI

 6. karaalp

  Bende bundan sonra yokum.

 7. olum o evet oyu veren 3 kişinin adının deşifre edilmesini istiyorum, niye mi? Çünkü birilerinin federasyon turnuvasına katılırken, bizim yolumuza taş koyduğunu ve verilen emeklerin içine ettiğini düşünüyorum. Sonuçta burada ortak hareket ederek birşeyler elde etmeye çalışıyoruz.Eğer bir gün cepli bilardo federasyonunu kurarsak(ki bu olası bi ihtimal), poolcuların bu sitesinde yapılan ortak deklarasyonlara rağmen, mevcut federasyonun turnuvasına katılıp, sanki poolcular bizim turnuvalara nasılolsa geliyorlar intibası yaratanlar, asla yeni oluşuma dahil edilmeyecekler ve süresiz men cezası alacaklar. Federasyon turnuvalarına katılanların isim listesini elde etmek kolay , çünkü federasyonun resmi sitesinde zaten yayınlanıyor bu isimler.

  Tüm poolcular ortak hareket edicez bundan sonra. Net duyuruyorum: Federasyon turnuvasına girenler, bundan sonra asla federasyon turnuvası dışında hiçbir turnuvaya alınmayacaklar ve ebedi kara listede kalacaklar.

  Resmi turnuvaya katılacak olanlar diyecekler ki: “Sen kim oluyosun da bize böyle bi engel koyabiliyosun?” Ben de diyorum ki:” Bu karar sırf benim diil, başı çeken ve organizatör ve oyuncu olarak bu işe emek verenlerin ortak kararıdır. Yeni oluşumda ve yeni birlik , dernek ve federasyon kurulumunda da bu insanlar rol alacaklar ve yakın gelecekte resmi karar mercii olacaklar. O zaman derdinizi anlatmak için iş işten geçmiş olacak.”

  Federasyon resmi turnuvalarının isim listesi açıklandıktan sonra o turnuvalara katılan arkadaşlara, tarafımızdan mail atılacak ve son bir uyarı yapılacak(yapmaya çalıştığımız işi berbat ediyorsunuz teması üzerine kurulu bir mail).

  • BENDE BİR POOL OYUNCUSU OLARAK TÜM SAMİMİYETİMLE YANININIZDAYIM KARDEŞLERİM
   VE BU BİRLİKTELİĞİN BOZULMASINI İSTEYENLERİDE KARŞISINDAYIM

 8. Onur Berber

  ben de garanti katilmicam.

 9. Rıza Kesen

  Ben zaten 2013 başında düzenlenen 1.ci etaba Fedarasyonun samimiyetine ve taahhütlerine inanmadığım için katılmamıştım ve Ben bundan sonrada bu yönetim çatısı altında Etaplara katılmayacağımın sözünü rahatlıkla veriyorum.

 10. murat büyükyılmaz

  ahhhhhhhhhhh ahhhhhhhhhhhhh ben ne diyeyim,Eskişehir final etabında isyan ettiğimde kimseler yoktu yanımda.şimdi ise üzülerek bakıyorum tüm olanlara.Yüce Rabbim hakkımızda hayırlısını versin.

  • FatCat

   Ah be Murat bende sana anlatamadım bir türlü…

  • Eskişehir final etabında çok kötü bir şey olmadı ki murat. Hatta yapılmış turnuvaların en iyisiydi. Sen biliyor muydun ki o zamanlar milli takımın hiçbir yere gönderilmeyeceğini? Veya harcırahların hiç verilmeyeceğini, yani bizi alenen öpeceklerini? açıkçası gayet iyi niyetli bir ortam söz konusuydu eskişehirde. Sen en fazla tahmin etmişsindir, ama tahminlerle bir yere varamayız. Yapılmış büyük bir haksızlık var , o da yeni oldu henüz. Biz de buna tepkimizi şimdi dile getiriyoruz.

 11. murat aytekin

  Kesinlikle Katılıyorum İnsanlar ne kadar uzak illerden gelip zamanlarından bütçelerinden kısıtlama yaparak katılmaya çalışıyor ne için bu durum için mi ülkemizde bırakın bilardoyu hiç bir spor branşında bu zihniyet olduğu sürece bi yere gelinmedi gelinemez de öte yandan evet veren oy kimlerse sitede deşifre edilsin yada çıksın mertçe sebebini açıklasın belki gözümüzden kaçan detay ya da detaylar vardır YAZIKLAR OLSUN …. :(

 12. sami erkan

  herkeze selamlar ben konya olarak federasyonun yapmış oldugu turnuvalara katılmayacagımızın sözünü verebilirim umarım konyalı kardeşlerimden bana kızan olmaz sormadan adımıza niye karar verdin diye.. herkezinde dedigi gibi artık bir bütün olup poolculerin farkını gösterme zamanı geldi inşallah eksiksiz bütünlügü saglarız ve önümüzdeki günleri hayallerimizdeki gibi kaliteli bilardo turnuvalarıyla geçiririz ve hakedenlere hakettikleri (avrupa şampiyonası,dünya şampiyonası,euro tour,maddi ödül vs..)alırlar.. sadece avrupa şampiyonasına götürülerek avuttukları senelerimize bakarak güleriz hatta götüremedikleri…

 13. murat büyükyılmaz

  sadece gülüp geçiyorum tufukcum…

 14. arkadaşllar insanlar özgür olabilirler ama bu birlikteliği bozan arkadaşların isimlerini lütfen açıklayalım.

 15. Genç bir oyuncu olarak, ben de Federasyon’un düzenlediği turnuvalara katılmayacağım.

  Burak Temel

 16. Ben ONUR YILDIRIM olarak bu işe gonul veren arkadaslarımı yarı yolda bırakmayacagım ve hakettigimiz noktaya gelene kadar da federasyon turnuvalarında oynamayacagım..

 17. Tolga Yükselir

  burda katılıyorum oyu verenleri deşifre etme şansımız yok gibi..ben federasyondan biri olsam siteye girip oy kullabiliyorum değil mi… o zaman o anketin sonucu değilde federasyonun ilk turnuvası şayet olursa katılımı önemli.
  ayrıca bir çift laf da büyükyılmaz a…
  o zaman aldığımız karar sonrası bizi yanlız bıraktın , şimdi de olmaz di mi diyesim geliyor ama yok işte sempati duyyorum sana:)
  bırak artık şu kehaneti , kayinliği…ben demiştim ,ben geleceği gördüm vs…şimdi zaman iş yapma zamanı aslında yorum değil:)

 18. Eskişehirlii , mekancı ve bilinen bir oyuncu olarak bu durumların düzelmediği sürece federasyonun yaptığı turnuvalara aksi bir bütünlük olmadığı sürece katılmayacağım.. O yalaka 3 arkadaşı merak ediyorum bu yılın milli oyuncuları gönderilmedi ve katılmıyor sen kimsim ki gözün zirvede mi katılıcam diyorsun .. İnşallah 3 kişi olarak katılirsiniz…

 19. Tolga Yükselir

  bu arada duyduğuma göre t.b.f milli takımı avrupa şampiyonasına götürüyormuş da kimsenin haberi yokmuş.bu konuyu açıcam ama elimi yormaya değmez.
  ya biz gerçekten şöle uzaktan bakıldığında çok mu saf,salak ne bilim….. görünüyoruz.bırakın gidin ya….ayıptır..
  ayrıca insanların ailelerine,özel yaşamlarına ait yorumlar hiç yakışmıyor.Bilmiyorum belkide çok yakışıyor.
  herhalde anlayan anlamıştır……..

 20. Ben SİNEM KÖKTEN… Yapılacak federasyon turnuvasına katılmayacağımı,yeni oluşum içinde yer alacağımı bildiririm.. Bu arada artık lütfen ben demiştim ben söylemiştim gibi ego tatminlerini bir kenara bırakalım… belki o zaman bir yerlere gelebiliriz. Aynı zamanda gideceğini belirten arkadaşlar gitmeyecegini belirten arkadaşlar gibi yorumlarını yazsınlar.. korkuyorlarsa zaten yanlış yaptıklarının farkındalar demektir..

 21. karakterlilerin sayısı 8e çıkmış:))

 22. “9″ olmuşş… arkadaslar…rica ediyorum turnuvaya katılacak arkadaslar burada acıklayın.. neden nicin? biz de bilelim…

 23. Ben Murat Teker. Hem işletmeci, hem de oyuncu olarak Türkiye şampiyonalarına katılmayı veya salonumda Türkiye Şampiyonası etabı düzenlemeyi anlamsız buluyorum. (tabi anlamsız bulmakla kalmıyor, bununla beraber katılmıyorum da. çünkü senede 3-4 etap oynayıp binlerce lira harcayıp elime hiçbir şey geçmemesi bana çok koyuyor.)

  Güven, bir kere kaybedildiği zaman tekrar kazanılması kolay değildir. Bir kere milli takım olarak öksüz bırakıldıysak bu tekrar başımıza gelebilir.
  Bunun yerine kendi yağımızda kavrulan bir topluluk olmayı bundan çok önce becermeliydik. İnşallah bundan sonra olur.

  Hep birlik beraberlik diyoruz. Ufak bir örnek vereyim: Şu anda herhangi bir masrafımız için “hadi bakalım para topluyoruz” dediğimizde herkesin cebinden hiç çekinmeden sıkılmadan 100′er lira çıksa, ve katılımcı sayımız da 60-70 kişiyi bulsa, o zaman birlik olduğumuza şahsen inanırım. Onun dışında yapılan bütün birlik beraberlik konuşmaları hikayedir. Bilardo için elini cebine sokmuş (kendim ve işletmeci arkadaşlarım dışında) tanıdığım yegane adam Ufuk’tur. 2005 Bilardotürk turnuvasında cebinden 5000.-TL ödül dağıtmıştır.

  Bunun dışında poolcu olan işletmeci arkadaşlarımın yaptığı herşey ama herşey, gerçekten de “karşılıksız yatırım”dır. Champ’s in Ümit Balcı zamanı ile şimdiki halini karşılaştırırsanız, ne demek istediğimi anlarsınız.

  Oyuncular olarak birlik olduktan sonra, yine mekanlara bitmek tükenmek bilmeyen taleplerle çıkarsak, bu iş hiçbir zaman istediğimiz noktaya gelmeyecektir. Bu işin yeşereceği tek yer salonlardır ve salonları oluşumumuzun bir parçası olarak görmeyeceksek, geleceğimiz nokta aynıdır. Çünkü salonlar gerçekten de çok ama çok vahim durumdadırlar. Türkiye şartlarında salon işletmek, yapılacak son işlerden biridir.

  “Ben söylemiştim” konuşmaları gerçekten de anlamsız olduğu için bundan 3-4 ay önce “ben yazmıştım ve 10-12 kişiye göndermiştim”. Burada yapılması gereken şey bence hem söylenenlerden, hem de yaşananlardan ders çıkarmak. Ne Murat Büyükyılmaz, ne de ben ego tatmini için bunları yapmıyoruz. İkimiz de bu camiaya işletmeci perspektifinden bakabildiğimiz için bazen oyunculara ters gelebilen düşüncelere sahibiz. Tek istediğimiz derdimizi anlatabilmek.

  Geçen sezon 5+1 etap salonlarda gayet güzel organize edildi. Çünkü herkes salonlarda ne ile karşılaşacağını biliyordu. Sadece Final etabının bir otelde yapılması gerektiği kanaatindeyim, o da final etabı olduğu için. Fakat 2012 yılı bir barış yılı olduğu için herkes ekstra fedakarlıklar yaptı ve bu fedakarlıklara ilerleyen yıllarda devam etmemiz mümkün değildi. Etapların salonlardan tamamen alınıp yine otellere konması bence doğru olmadı.

  Bu senenin başında hep bir yedek planımız olması gerektiği görüşündeydim. Şimdi “ana plan” diye birşey kalmadığına göre, elde kalan tek plan birlik olmak.

  Kişisel hedeflerinden fedakarlık edip bu turnuvalara katılmayacak olan herkesi takdir ediyorum. Günü kurtarmaya çalışanlar da sadece evlerindeki “teneke parçalarını” çoğaltacaklar ama ellerine birşey geçmeyecek.

  Şu anda kendimizi çok değerli bir oyuncu topluluğu olarak görüyoruz. Dışardan görünen ise “100 kişilik bir okey topluluğu”ndan ibaret. Bunu değiştirmek için elimizde bir fırsat var, umarım değerlendiririz…

  • FatCat

   Murat kardeşim,
   Eğer para toplamak gerekecekse ki uzun vadede gerekecek, bu parayı kimlerin ne amaçla yöneteceğini netleştirmeden ve hukuki bir platforma oturtmadan, daha doğrusu bu parayı verecek olan kişileri kendimize inandırmadan, hadi bakalım para toplayalım şeklinde ortaya çıkarsak daha başlamadan inandırıcılığımızı ve birlik olma amacımızı kaybederiz.

   Ayrıca, turnuvaların değil sadece tr şampiyonası etaplarının, (federasyonun salonları 2-3 gün kapatıp herhangi bir ödeme yapmadan düzenlediği turnuvaların) otellere verilmesi gerektiğini, özel turnuvalarımızı yine salonlarda yaparak salonlara destek olmak için aldığımız en anlamlı ve önemli karar olduğunu düşünüyorum. Neticede sizler salon sahipleri olarak etaplara ev sahipliği yapmak istemediğinizi açık bir şekilde ifade ediyorsunuz, bu konuda hiçbir zaman sizlere karşı olmadık aksine hak verdik, ama görüyorum ki burada ciddi bir yanlış anlaşılma söz konusu.

   Evet şu an birlik olmak için çalışıyoruz, bunun sonucunda ne elde ederiz şu an kestirmek zor, ama hiçbirşey elde edemesek bile birlik olmayı becerebilmek ve dik bir duruş sergileyebilmek bile pool adına elde edilecek önemli kazanımlardan biri olacağına inanıyorum.

   Salon sahibi olarak bu spordan resmi olarak para kazanan bizler değil sizlersiniz, belkide bu yolda ilk elini cebine atması gerekenler sizler olmalısınız…

   • walla ferdi biz daha yazışarak bile anlaşamıyoruz. ben sadece para toplamayı bir örnek olarak verdim. böyle bir para toplama durumunda insanlar ellerini cebine atıyorsa o zaman insanların birlik olduğunu anlarım dedim. ortada zaten para toplanacak bir durum yok henüz. olmayan bir durum için durumun güçlüklerini konuşmanın bir anlamı yok.

    “salon sahibi olarak bu spordan resmi olarak para kazanan bizler değil sizlersiniz” işte yanlış burada. biz turnuva yaparak para kazanmıyoruz.

    kazanıyorum diyen salon varsa çıksın bütün etapları o salonda yapalım. işletmeler aksine oyuncu camiasına salonlarını açarak hizmet veriyorlar. 100 kişilik bir grubun oynadığı turnuva ne bir reklam ne de prestij değeri taşır. biz sadece poolcu oyuncuların işlettiği salonlar olarak yalnız kaldık çünkü diğer salonlar için bunun bir değeri yok. en iyi örneğini daha geçtiğimiz pazar champ’s de gördük, final maçında bile adam senin yanındaki masayı müşteriye verdi, bunu en iyi senin görmen gerekir. biz bu oyunu sevdiğimiz için bu fedakarlıklara katlanıyoruz. bunu hala bir türlü anlatamadık insanlara. bir de üstüne işletmeci olarak para verelim diyorsun. istersen murat büyükyılmaz’ı bir ara, bir bilardo salonu olarak başına gelen son olayı sor, o zaman bilardo salonlarının durumunu anlarsın…

    • Tolga Yükselir

     benim hatıladığım;
     - salon bulamadık
     - yapabileceğimiz salonların işletmecileri ticari kaYGILARINDAN dolayı resmi organizasyonda yokuz dediler.(en başta OCTO)
     -Alternetiflerden bir sonuç çıkmadı ve poolmasterspub ı ikna ettik.
     Bu yazdıklarım geçen sene final etabı öncesi yaşadıklarımız.Sonrasında;
     - dedik ki salonlar zarar görmesin otel kapabilirsek adamlardan onu konuşalım
     - Dedik ki özel organizasyonlarımız salonlarda her zaman yaptığımız gibi devam etsin.
     - etapları kısaltalım istedik.
     VE bunların hepsine okey aldık.
     Doğal olarak tüm bunlardan sonra olayın içerisinde olan işletmeci dostlarımdan bir kaçı sanki bu durumdan ve olanlardan hiç haberdar değilmişcesine , sanki bu kararlar alınırken kendi imzalarının söz konusu olmadığını belirtircesine bir takım tepkiler vermeye başladılar.
     işin ilginci sanki bu organizasyonları biz yapıyoruz veya yapamıyoruz tavrı takınılmaya başlandı.Neredeyse federasyon ilan edildik.
     Octo , ben senden özür de dileyerek bişey söylemek istiyorum.Bu kararları biliyodun ve aslında senin de bu yönde taleplerin vardı.Bence kendi içinde bir ikilem içerisindesin.
     Ayrıca haftasonu yapılan son turnuvadan dolayı işletme bence yeteri ciroyu çıkarmıştır ki turnuvalar sadece reklam değil salon için gündem de oluşturur.Canlılık sağlar ve bakış açılarını değiştirir.
     Salonlar tabiki kazanacak ama Murat bence senin anlattığın şekliyle değil.Bilardo popülaritesini tekrar kazandığı zaman işletmeler para kazanır.Yoksa sana hak veriyorum 100 oyuncu ile bu iş zor.AMA bu 100 oyuncu turnuvalarda derece yapmak ödül almak ister.En azından büyük çoğunluğu….Oyüzden de salonlarımız organizasyondan gelir elde etme amacı gütmemeliler.Hepi topu 100 oyuncuyuz ya….işte o yüzden.Kaldıki bir takım masraflar zaten katılımdan ödeniyor.Para toplama işi ise hayal şu an için….
     Son olarak bence geçmişi ve yaşadıklarımızı göz önüne alarak yorum yazmalıyız.Bir Konya turnuvası unutulmamalı…Unuttun mu Büyükyılmazzzzzz:)
     sevgilerimle
     aMA İLK OLARAK ÇÖZMEMİZ GEREKEN KONULAR

    • FatCat

     Murat, bence salonlar ve oyuncular ile ilgili genel bir konu başlığı açıp bu tartışmayı orada sürdürebiliriz, salon sahibi/işletmeci kimlikleriniz ile Murat Büyükyılmaz ve senin görüyorum ki organizasyonlar ve salon kazançları ile ilgili bir takım sıkıntılarınız ve çözüm için fikirleriniz var.

     Bence bu konuyu oyuncular olarak birlikte hareket etmeliyiz temalı bu yazıya karıştırmayalım.

     • ben bütün konuşmalardan sonra şunu anladım: heralde ben kasada otururken yanımda tolga ve ferdi de oturuyor ve hesap kitabı ayrıntılı yaptıkları için işletme kazanıyor diyorlar:)

      son etabı tabii ki kabul etmedim 4 günlüğüne salonu kapatmayı kimse ister, cihangir belki yeni bir işletme olduğu için, belki de maddi açıdan rahat olduğu için o zaman bu fedakarlığı kabul etti bunda anlaşılmayacak birşey yok.

      tolga veya ferdi’ye “salonda yapmanız hata oldu” demiyorum. federasyon son etabı bir otelde yapsaydı iyi olurdu diyorum. burada üzerinize alınacak bir durum yok. federasyon otelde yapamamış o imkansızlıkta da eskişehir ayarlandı.

      son olarak: işletmelerin turnuvalardan para kazanması için bilardonun iyileşmesi gerekir diyorsun tolga. işletmeler olarak diyelim ki biz turnuva yapmıyoruz dedik, bu 100 oyuncu da bilardonun iyileşmesini bekleyecek mi??? bugün champs i sildik, yarın ben kepenk kapattım murat büyükyılmaz kapattı, evlerimize bilardo masası alıp “ev turnuvaları”na mı başlayacağız?

      işin matematiğini de anlamış değilim: 100 kişinin örneğin ekstra 10′ar lira mı vermesi kolay? yoksa bir işletmecinin 100x10tl= 1000tl fedakarlık yapması mı? bu 100 kişi gariban mı? neden hep işletmeciden fedakarlık yapması isteniyor? “işletme para kazanmasın” derken diğer yandan da “çuha neden simonis değil?” sorusu nasıl sorulabiliyor? gerçekten de bu anlayış karşısında şaşırıyorum.

      yeni bir konu başlığında konuşmak istemiyorum ama burada da daha fazla konuşmayacağım. “para para” diye diye şimdi bir de paragöz damgası yeriz. kimse bizim turnuvamızda yaptığımız fedakarlıkları hatırlamaz. burada konuştuğumuz laflar üzerimize yapışır…

 24. Ben de federasyonun turnuvalarına katılmayacağımı belirteyim. İşim nedeniyle yaz aylarında bilardo oynamaya vakit bulabiliyorum ama vaktim olsa da sadece laf olsun diye turnuva organize eden federasyon yetkililerinin turnuvasına katılmam. Federasyonun da umrunda mıdır değildir tabiki ama hep birlikte bır tepki olusturabilirsek o zaman umurunda olur seve seve :)
  Yılda uc dört kez görüşmek turnuva ortamını solumak iyi geliyor , bu mutluluğumuzu kaybetmemek icin özel turnuvalarda görüşmek dileğiyle :))

 25. onurabdik

  Değerli arkadaşlarım,
  Bu yıl ve sağlıklı şartlarda olmadığı sürece de takip eden yıllarda resmi veya değil turnuvalar katılmayacağımı beyan ederim. Sporun amacı yarışmaktır. Bir yıl boyunca altı turnuvaya katılmış, parasını pulunu bir tarafa bırakalım, alın terini masalara akıtmış sporcuların emeğini hiçe saymak sporun ruhuna yapılmış en büyük ihanettir. Türkiye cumhuriyeti aciz bir devlet değildir, 6 sporcuyu 10 gün Avrupa’ya göndermeyecek kadar da fakir değildir. Uluslararası turnuvalara katılmak herseyden önce bir prestij meselesidir. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti PooL bilardo sporcuları katıldıkları tek resmi müsabaka olan Avrupa şampiyonasına ” parasızlıktan” dolayı gidemeyecek ve bu acizliği tüm EPBF camiası öğrenecek!!! Ülkemizi bu şekilde Avrupa’ya tanıtmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.Üzerinde Türk bayrağının olduğu bir formayı hiç bir yetkilinin 9000 Euro ile değer biçmeye haddi olamaz. Çok iyi bilinmelidir ki böyle bir rezaletin yankıları Olimpiyat organize etmeye hazırlanan ülkemizin spora bakış açısına büyük bir darbe vurabilir. Eminim sağduyulu yetkililerin bu durumdan haberdar olması gelecekte yaşanabilecek yeni utançları engelleyecektir. Kendisi de sporcu olan ve her ortamda sporu destekleyen sayın Başbakanımızın da bu olaya sahip çıkacağından en ufak bir şüphem yoktur. Birlik ve beraberlik içinde gereken mercilere başvurularımızı yapmanın doğru olacağını düşünüyorum. Umarım bir daha böyle üzücü durumlar yaşanmaz, Türk sporu ve sporcusu bu tür davranışlardan çok daha iyilerine layıktır. Hepinize sevgilerimle…

 26. Tolga Yükselir

  bravo octo iyi anlamışsın….o yazdıklarımdan da bu sonuç çıkardı zaten….sen kasada günlük 500-1000 liralık bir para yönetiyosun.Tabi büyük tecrübe buna saygı duyuyorum.EE BENDE günlük 200000-250000 tl yönetiyorum.arz ve talebi anlamam için salon açmama gerek yok sanırım.Ama bence yazıların üzedrinden bi daha geç.Çünkü senin yazdıklarınla benimkilerin alakası yok.

  boşver biz seninle bilardo oynayalım.Ulen senin tarzın orda da sıkmasın beni:)

  callenge ne oldu…bitirmedik rezil olduk.

 27. Tolga Yükselir

  octo burdan konuşalım olum…telde 45 dk sürüyo:)burda 5 dk tamam ….

  puahahahahhahahahahaha

  • Olm hem yazmaktan yoruldum hem de bu akilli telefon beni bozuyo tek diyecegim sana da bravo ben dunyalari yonetiyorum diyerek iyi hava yapmisin:) gel de tarzimla aklini alayim senin:)

 28. Yagmur Arslan

  Take Care ve Gardassım Tolga bencede artık bırakın bu işleri uzatmayın,bir süre bu bilardo ortamındaki kaos devam eder biz işimize ve yolumuza bakalım..Siz bence şu yarım kalan challenge maçını tamamlayın..Hareket gelsin artık..Sevgiler

  • Challenge maçına da benden çok nefis fotoğraflar ve nefis video kaydı gelsin o zaman :) Keşke şu fiber internet her yere gelseydi de sağlam bir canlı yayın ortamı kursaydık.

 29. Rıza Kesen

  Bence birbirimizin hatalarını burada yazarak değilde,konuşarak daha iyi Projelerle hakedilen noktalara geleceğimize inanıyorum,ayrıca 2009-2012 yılları arasında federasyonun bizlere karşı tutumundan dolayı etaplara katılarak bizimle birlikte olmayanların şimdide (yok ben biliyordum yok ben söylemiştim gibi egolarını tatmin etmesinler gibi)yazılarla akıl Hocalığına soyunmasınlar lütfen bazıları,keşke şimdi söylediklerini o zamanda söyleyebilseydi,söz gideceği yeri bilir.

 30. murat büyükyılmaz

  sayın sinyor o zaman şöyle bi özet çıkarabiliriz: 2009-2012 etaplarına katılan arkadaşlarımız bu işi düzeltebilir.katılmayanlarada kek yemesi düşer.bu mudur?

  • walla sinyor abi hava çok sıcak belki ben okuduklarımı yanlış anlıyorum ama bu sözün gittiği yerlerden de biri benmişim gibi geldi bana:)
   eğer bana geldiyse neden bana geldiğini de anlayamadım ama gerçekten çok yoruldum en iyisi sessiz sakin bir barış ortamı yaratmak. konuşmak isteyen varsa ben telefonda 1,5 saat konuştuğumu hatırlıyorum buyurun konuşalım. herkese sevgiler iyilikler güzellikler toz pembe günler diliyorum:)

   • Rıza Kesen

    Murat kesinlikle senle alakası yok sitem ettiğim konu ile sen zaten bu bahsettiğim tarihlerde eteplara katılmamıştın bildiğim kadarıyla. Benim uyuz olduğum nokta o tarihlerde bizlerle birlikte hareket etmeyen oyuncuların bazılarının federasyon yönetiminin sallantıda olduğu bir noktada birden ortaya çıkıp akıl vermeye çalışmalarıdır.

   • Rıza Kesen

    Sevgili Murat Teker hatırlarsan Ankara Champs turnavasında senle bu konuyla ilgili biraz konuşmuştuk ipuçlarıda vermiştim neleri kabullenemediğim konusunda :)

  • Rıza Kesen

   benim yorumumda anlatmaya çalıştığım bu değildir belki yüzyüze konuşursak neyi kastetdiğim anlaşılır :)

 31. Onur Berber

  Noluyo ya. Birakin gecmisi, kim ne yapmis, nolmus, herkes birlik beraberlik icinde ayni amac icin ugrasmiyor mu arkadaslar. Yok o bana dil uzatti, oburune ben dedim de dinlemedi falan filan bunlari bi birakalim ya. Belli ki duzgun bilardoculardan kimse oynamicak. Obur tek tuk oynicam diyenler de muhtemelen fason, birakin federasyon coktu cokecek, bi de siz birbirinize girin tam olsun. Arkadaslar kimse kimseye soyle oldu boyle yaptim demesin, samimi soyluyorum, belli bir amac icin en azindan birlik olusturun, aykiri/cakisan konu disi fikirlerinizi beyanlarinizi, sitemlerinizi kisisel halledin. Teker boyle etti, ben dediydim, Riza Abi bana mi diyosun, ben herkesi yenerim gibilerden yotumlar yersiz, ve yaratici yapici degil. Olaylarin geldigi nokta belli, herkes ustune dustugunu hissettigi seyi yaparsa bu is guzel sonucanir, yok kimse ya ben niye yapcam oburu yapsin diye beklerse bi cacik olmaz. Bunlar benim dusuncelerim, katilan olur katilmayan olur, saygi sevgi cercevesinde yorumlarimizi yazarsak yapici olur, guzel yerlere variriz gibime geliyo. O degil de Yagmur napion kardsss?

 32. murat büyükyılmaz

  onurcum en güzeli seninki.zannetmiyorum bu sorunlar orda da olsun.o değilde bu Tommy Kennedy kim la ?bi garip oynuyo.http://www.youtube.com/watch?v=YDRhIW5QpHY

 33. murat büyükyılmaz

  hadi hayırlısı 2.etap mayıs sonu Diyarbakır.katılacak saflara başarılar..http://www.bilardo.gov.tr/IcerikGetir/1311.aspx

 34. murat büyükyılmaz

  Federasyon Banka Hesap Detayları

  Garanti Bankası – Anafartalar Cad. Şubesi
  Hesap No : 711 / 6299579
  Iban : TR09 0006 2000 7110 0006 2995 79(50 tl yatırmazsanız giremezsiniz ona göre, puaaaaaaaaaaaaaahhhhhaaah:))))

 35. murat büyükyılmaz

  yok yok şaka yapıyolar.

 36. Benim derslerim başladı, takip edemiyorum hiçbişeyi. Turnuva katılımcı listesine uyarı maili atılması gerekiyor.

  • vatana millete hayırlı olsun, ben konuşmalarımız en az 2-3 ay anlamsız kalır diyodum ama sonuçları erken göreceğiz galiba:)

 37. sizlerle aynı safta olduğumu bildirmek ve destek vermek isterim.. saygılar..

 38. Arkadaslar gorunuse gore Diyarbakır’ da mayıs ayında yapılacak 2. etaba 19 kişi katılıyor..

 39. Mehmet KAra

  Hoş güzel federasyon turnuvalararına katılmıyoz, bu sene avrupaya gidilmedi, bu gidişle seneye de gidilmeyecek gibi, peki buna çözüm yokmu? Dizimizi kırıp oturacakmıyız? İnsan üzülüyor ama birşeyde yapmalı

 40. O 19 kişi son turnuvalarına katılıyor.

 41. Ejder

  Herkese selam,

  Herşeyden önce genel olarak iki temel konuda hatalı olduğunuzu düşünüyorum;
  Bunlardan ilki TBF turnuvalarına “katılmama” yönünde aldığınız karar; ikincisi de “birlik” olalım derken ortaya koyduğunuz tehditkar tavır. Aşağıda bunları detaylandıracağım ancak şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum; bu konu altındaki Admin’in oylamasına da katılmadım; TBF’nin Diyarbakır’daki turnuvasına da katıl(a)mayacağım… ama o kadar insanları hiçe sayar tehditkar bir tavır ki ortada insanda katılma hissiyatı oluşturuyor.

  1-TBF turnuvalarını boykot etmenizin ne size ne de bilardoya hiçbir katkısı olmaz; mevcut başkan ve yönetim Semih Saygıner gibi bir dünya markasını bile “görmezden gelirken” bu tavrı mı ciddiye alacak? Yılalrdır TBF ile ilişki içerisinde olan sizsiniz, belli ki Onur Ağabey’in belirttiği gibi bu TBF bir acz içerisinde ve HAKKINIZ olan MİLLİ TAKIM mücadelenizi elinizden alıyor, sorunu yine siz çözebilirsi(di)niz? Bununla ilgili bir sürü öneri ortaya atılabilir, daha ilk okumumda aklıma gelenleri Murat Büyükyılmaz’a telefonda anlatmıştım ve bu öneriler çok basit bir şekilde artırılabilir.
  2-Birlik olma duygunuz çok güzel,takdir ediyorum; ama daha dakika 1 gol 1 tehditle başlıyorsunuz, zorbalıkla birlik olunmaz; belirli bir amaca aynı duyguları paylaşarak ve bu hissi diğerlerine aktararak, ikna ederek, inandırarak birlik olunur…ve son turnuvada mesleğini öğrendiğim kadarıyla Raşit çok iyi anlayacaktır “herkesin sizin gibi düşünmesini” ve hatta “herkesin doğru düşünce içerisinde” olmasını bekleyemeyiz; TBF’nin Diyarbakır turnuvasına daha kimlerin kayıt bile yaptırdığını bilmiyorsunuz; bu organizasyondan haberi var mı yok mu…? Amacı ne…vs.
  Kendisiyle bu konuyu hiç konuşmadım hatta yukarıda fikri var mı diye de bakmadım, bir de şu örneği düşünün (tamamen varsayımla yazıyorum); Saki Kanatlar bu sene 2 TBF turnuvasında 2 final oynamış ve muhtemelen Milli Takım’a ( en azından finallere avantajlı bir puanla girmeyi ) girmeye çok yaklaşmış, onun elinden böyle bir hakkı neden alasınız ki? ( Belki yıl içerisinde TBF değişecek ve bu seneki organizasyonlar sonucunda başarılı sporcuları Milli Takım ile şampiyonlara gönderecek, belki de aynı TBF bütçe ayırıp gönderecek vs)

  Tahmin edebiliyorum bazılarınız şuan çok sinirli; ama şu basit gerçeği unutmayın; iyi bilardo oynamanız daha iyi düşünce ve vizyona sahip olduğunuzu göstermez, sadece iyi bilardo oynadığınızı gösterir.

  • FatCat

   Merhaba Ejder,

   Dusuncelerini cok guzel aktarmissin, oncelikle tesekkur ederim bu guzel yorumun icin.
   Konusulacak cok sey var elbet ama kisaca aklima gelen konu basliklarinda su yorumlari yapabilirim.
   Burada oncelikli amacimiz federasyon turnuvalarini boykot edip cadi avi baslatmaktan ziyade, birlik olarak tavrimizi bizi yonetenlere gosterebilme yetenegini elde etmek. Bu federasyon veya bir baska federasyon karsisinda bizler bu butunlugu yakalayip karsilarinda ne istedigini bilen bir topluluk olarak cikmadigimiz surece benzer haksizliklara ugramaya devam edecegimize inaniyorum.
   Tabiki bizlerle ayni dusuncelere sahip olan arkadaslarimizi yanimizda gormek istiyoruz, herkes aksini dusunmekte ozgur elbette istedigi turnuvaya gidebilir, ancak bu ise hepbirlikte el verdigimiz noktada federasyon turnuvalarina giden oyuncular elbetteki elestirileceklerdir, gidenler bizleride elestirilebilirler.
   Sunu tekrar hatirlatmak isterim buradaki tepkimiz esasina yillardir ugradigimiz magduriyetlerin bir sonucudur, sadece fitili atesleyen bu son olaydir, bunun sebebide bu sene artik yillardan sonra neredeye tum oyuncularin etaplara istirak etmeleridir diyebiliriz.

   Zamaninda Semih federasyonun karsisina gectigi zaman bu butunlugu yakalamis olsaydi diger oyuncularla beraber bence bilardo su anda bulundugu noktadan cok iyi yerlere gelebilirdi diye dusunuyorum ben.

   Dedigim gibi bizi yonetenler degisecektir elbet, ve bizlerde bilardo oynamaya devam edecegiz muhtemelen, ama ileride nasil yonetilecegimiz belkide birliktelik tohumlari ektigimiz bu donemde pool oyunculari olarak gosterecegimiz tavir ve durus sonrasinda sekillenecegine inaniyorum.

   • Ejder

    Evet Ferdi anlatmak istedigim sey tam olarak senin soylediklerin; haklisin her toplum hakettigi sekilde yonetilir; ve eminim bu ifadeyle daha dogru anlasilirsiniz.
    Ufuk Bey;
    Amacim bir polemik yaratmak degil, ben de kendi fikirlerimi demokratik bu platformda paylasmak istedim.
    Ama benim soylediklerimle senin benim yazdiklarimdan cikarttigin basit sonuc birbiriyle ortusmuyor.
    Sadece turnuvaya gitmeyerek bir cozume ulasmak zor ve tehditle bunu yapmak hos degil diyorum ozetle.
    Turnuvaya katilmama eyleminin arkasi doldurulmali mesela…
    Avrupa Samp. Programini bilmiyorum; halen yeni turlara katilma sansiniz varsa; Champs’deki bir turnuva organize edin mesela ve toplanan parayi ( ya da bir kismini her neyse ) Milli takim altinda sampiyonaya gidecek oyunculara dagitin; bir degil iki turnuva yapin vs… Gelin Maras’ta da Antep’te organize edelim; ya da bunlara benzer/farkli cozumler uretin diyorum diger soylemimde de…Senin idda ettigin gibi ‘yiyin bunlari’ demiyorum.
    Yakindan taniyanlar bilir; Milli duyguyu da haksizligi da iyi anlarim.

 42. Ejder bey, demokrasiyle bu güne kadar kim adam olmuş, tarihte örneği yoktur. Biz şu an federasyondan nefret ediyoruz, çünkü geçen sene 6 etapa birden katılıp da söz verdikleri avrupa şampiyonasına bizi göndermediler. Ayrıca hiçbir etabın ne yol ne otel parasını vermediler, bi de üstüne 50 lira haraç aldılar her ayaktan. Şimdi sen diyosun ki, siz bunu güzelce bi yiyin, önümüzdeki yıllarda bi daha şansınızı deneyin. Ben bu yazından, maalesef hala birçok oyuncunun durumun vehametini kavramadığını anlıyorum.

  Senin bu uzun yazının tek bi cümlesi işe yarar: o da şu: Diyarbakıra gitmiyorum. Teşekkür ederiz…

 43. Karışmayayım karışmayayım dedim ama sanırım dayanamayacağım. Uzun zamandır bilardo camiasının içinde olan biri olarak federasyon turnuvalarının dünden bugüne geldiği durumu ( bilmeyen çok oyuncu var diyerek) özetlemek isterim. Ben çok nadir olarak bu turnuvalara katılmış olsam da bütün hikayeleri katılan arkadaşlardan takip etmiş biriyim. Federasyonun ilk pool turnuvalarında katılım parası alınmadan her oyuncuya harcırah verilirdi ve bu turnuvalara katılım hayli yüksekti. Daha sonra yine katılım parasız fakat sadece ilk 8 e harcırah verilen turnuvalar yapıldı. Devamında yine katılım parasız , aynı zamanda harcırahsız turnuvalar geldi ( tahmin edersiniz ki katılım her turnuva da daha da düştü ). Yakın zamanda katılım parası alınarak yapılan turnuvalar peydah oldu, fakat en azından bu turnuvalarda harcırah veriliyordu ve başarılı sporcular milli takım olarak yurt dışına gönderiliyordu. En son olarak katılım parası alınıp hiçbirşey verilmeyen turnuvalalrla federasyon dip yaptı. Milli takıma atılan kazık, bu federasyona mahsus birşey değil, daha önce de başka federasyonlar sözverip para vermeyerek birçok haketmiş arkadaşımızı mağdur etmiştir. Yani sözün özü federasyon ( geçmişte ve bugün ) ne pool bilardosunu ne de oyuncularını kaale almamaktadır. Hatta ben federasyon başkanlarının Pool’u kapatmayı düşündükleri zamanları da bilirim. Keşke kapatsalarda bize de yol açılsa diye düşündüğüm olmuştur ( hala da öyle düşünüyorum ). Ben yeni bir oluşum olursa sonuna kadar desteklerim ( bu lafım sana özellikle Ufuk ). Federasyon turnuvalarına katılmayı düşünenler benim şahsi fikrime göre fırsatçı zayıf oyuncular, normalde hiçbir zaman ulaşamayacakları şampiyonluğa iyi oyuncuların protestosundan istifade ederek ulaşmayı düşünüyorlar. Bence sahte zaferler peşinde koşan bu sahte oyuncular bizimle olmasalar da olur. Ejder arkadaşım gördüğün gibi federasyon değişmesi düşünceleri ve tutumları değiştirmiyor , bu tecrübeyle sabittir. Burada yapılması gereken seni adam yerine koyacak bir oluşumun içinde olmak yada hiç olmamaktır. Doğru olan budur. Herkese Allah akıl fikir versin. Doğru yolu göstersin.

 44. cem göverçin

  Bu durum ortadan kalkıncaya kadar yani isteklerimiz yerine getirilip hep beraber dönüyoruz diyene kadar ben de federasyon tarafından düzenlenen hiçbir turnuvaya katılmayacağımı, tüm dostlarımın yanında olacağımı belirtmek istiyorum. Herkese mutlu günler diliyorum…

 45. Ejder

  Yanlis anlasiliyorum; Federasyon tarafinda degilim :) Hakkinizi bu sekilde ya da daha dogru bir ifadeyle hakkimizi bu sekilde alamayiz diyorum. Zaten iyi oyuncularin olmadigi bir turnuvaya niye katilayim; benim milli takim hedefim hatta bir turnuva kazanma hedefim bile yok; 11 yil ara verdigim bir hobi ve imkanlarim olcusunde gidebildiklerime firsat yaratarak katilip iyi oyuncularla oynama istegi guttugum zararsiz bir hobi olarak bakiyorum.
  Neyse, karar da uygulama da sizin; hayirlisi olsun ins.

 46. ben Saki Kanatlar, bu sene duzenlenecek olan etaplarda bende yokum, bu yola sizlerle ciktim sizlerle devam ederim

 47. daha etkili yollarla aktif eylem yaparak tepki dile getirilerek, yapıcı bir yol izlenebilir.

  Mesela;
  birlik olarak pool oynayan oynamayan;

  -imza kampanyası düzenlenebilir.

  -mail, fax yoluyla spor bakanlığı, gençlik spora tüm pool oynayanlar tepki yazısı gönderebilir.

  -twitter ve facebook ta sosyal medya yoluyla grup kurarak yaşanılanlarla ilgili tepkilerimiz dile getirebilir.

  -Turnuva etaplarına katılarak bilardoculara siyah kol bandı verilip bunu turnuvalarda bu iş düzelene kadar kollarına takabilirler.

  -şikayet var sitesine bütün pool oynayan arkadaşlar (oynamayanlarda yazabilir) bilardo federasyonunu şikayet bombardımanına tutabilirler. şikayet var sitesi her türlü şikayeti gerekli mercilere iletecektir.

  -yaşanılan durum medya yoluyla aktarılabilir.

  yani buna benzer birçok ses getirecek yol denenebilir. google’ a “tepki maili” diye arattığımızda bunun birçok örneği mevcuttur ve sansasyon yaratmış, haber kaynaklarında da yer almıştır.

  federasyon pool branşında ister gelin ister gelmeyin bu turnuvayı düzenleyecek, Antalya da nasıl yaptıysa burada da aynı şekilde en kötü 3 bantçılarla yeterli sayıda kişiyi toplayıp turnuvayı düzenleyecektir. bu sitede evet oyu kullananların baz alınması, o kadar kişi katılacak denmesi yanlış olur.

  burada baktığımda yapıcı konuşan sadece birkaç kişi var, gerisi asarım keserim, şunu yaparsan bu olur, bunu yaparsak şu olur, bize uymayanı yakarız tarzındalar ki bu tavırlar hoş olmamakla birlikte, hiçbir yere varılmayacağını da az çok tahmin etmek mümkün.

  koskoca Semih Saygıner gibi marka isim buna benzer tepkilerle yol alamamışken acaba biz bu tavrı niçin deneyerek yol alacağımızı düşünüyoruz.

  dersi işi gücü olan, buraya bile yazmaya vakti olmayan arkadaşlar acaba nasıl federasyon kurabilmeyi düşünüyorlar bunuda anlamıyorum.

  Eğer ortada bir oluşum varsa bunu pool camiasına somut olarak gösterilmesi gerekir. yoksa ben federasyon kuracağım, ben etaplara katılmıyorum, ben gidenleri kuracağım federasyonun yanına bile yaklaştırmayacağım… gibi somut olmayan pasif direniş eylemleriyle tepki olmaz, tam aksine daha kötü sonuçlar doğurabilir.
  bende Ay’a gidip yerçekimsiz ortamda bilardo salonu açacağım, herkes davetli….bumu yani!

  ortaya somut adımlar atılmalı , böyle gitmiyorum gitmeyeceğim gibi şeyleri federasyon kaliye almayacaktır. tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış…

  Son olarak Diyarbakır kimseyi yemez, yutmaz, kimseye bişey yapmazlar merak etmeyin. Diyarbakır insanı çok misafirperver şekilde bütün bilardocuları ağırlayacaktır, o yörelerde misafir onlar için çok önemlidir. Antalya etabından çok daha iyi bir ortam olacaktır.

  Bende bazı arkadaşlar gibi yapıcı bir yol izlenmesi taraftarıyım, federasyonla daha yapıcı şeyler yapılmalı diye düşünüyorum. Zaten zor olan da yapıcı olmaktır.

 48. Rıza Kesen

  Bende kısaca yazılanlar konusunda düşüncelerimi yazayım.
  Öncelikle Federasyon kuruluşundan bugüne kadar oyuncuların hangi şartlarda ne gibi sıkıntılar yaşadığını bilmeyenlerin nasıl bir yol izlenmesi konusunda yazdıkları fikirler bana (yoldaki inşaatin Mühendisi çok olur )Atasözünü hatırlattı.
  Şunu hatırlatmak isterim hiçbir mücadele ve Dayanışma ortamı yaratılmadan haksızların önüne geçmek mümkün değildir,çok iyi biliyorumki Federasyon yönetimleri ile tüm sıkıntılar bugün olduğu gibi geçmiştede yaşanmıştır ve bu sıkıntıları gidermek içinde herzaman oyuncular olarak fedakarlık gösterilmiştir,,görüyoruzki oyuncular olarak göstermiş olduğumuz iyi niyetler geçmişte olduğu gibi bugünde suistimal edilmiştir.
  Bu platformda hiç kimse kimseyi tehdit etmiyor etaplara katılmak isteyen gidip katılabilir,ancak birlikte hareket edilmesi konusunda bu oluşumun almış olduğu etaplara katılacak oyuncuların bundan sonra PMC özel turnavalarına alınmamasınıda destekliyorum ve alınmış isabetli bir karar olarak görüyorum,bende şahsen bizim Pool branşına yapılan haksızlıkları yok sayarak federasyon etaplarına devam eden Ajan oyuncularla özel turnavalarımızda birlikte oynamak istemiyorum,Murat Bedir’in (Bence sahte zaferler peşinde koşan bu sahte oyuncular bizimle olmasalar da olur )sözü hedefi tam 12 den vurdu.
  Ayrıca yukarda yazılan bazı yorumlardan yaşanan ve yapılan haksızlıkları kavrayamayıp olayı farklı yönlere çekmek isteyenleri görüyorum,burda hiçkimse Diyarbakır şöyledir,İnsanları şöyledir,bunu yaparlar gibi açıklamalarda bulunmadı,biz bu oluşuma destek verenlerin problemi Diyarbakır veya bir başka şehir değilki,sıkıntı tüm 1 yıl boyunca işini,gücünü,eşini,zamanını,ve en önemlisi hertürlü fedakarlık yaparak 6 etaba iştirak ederek ve bunun sonucunda Milli takıma girmek için mücadele verip ve bu amacına ulaşan Oyuncularımızın Avrupa şampiyonasına gitmesi gereken oyuncuların federasyonun beceriksiz yönetiminden dolayı gönderilmemesidir,herşeye tuz biber eken konunun bu olduğunu anlamak çokmu zor ?tepkisiz toplumların bireyleri demokratik hakları olan protesto ve dayanışmayı eylemlerini gösteremediği sürece herzaman ezilmeye mahkumdur.

 49. @ sinyor , dediklerimi algılayamıyorsun sanırım. yapıcı çözümler uygulanmalı. çocuk gibi ben oynamıyorum gibi şeklinde bir tepki olmaz HİÇBİR İŞE yaramaz. ancak kendi kendinizi kandırırsınız.
  şu kadar yorum var, içinde birlik beraberlik olan birkaç tane yorum yazan arkadaş var, hangi birlik beraberlik sinyor. Diyarbakır etabı işine gelmeyen destekliyorum gitmiyorum yazmış :) kimse kimseyi kandırmasın.. son kez diyorum böyle çocukça tepki olmaz. bu yapılan ancak PASİF DİRENİŞ eylemidir.

 50. ayrıca bende şunu yazıyorum, hani bedir yazmış ya, sende destekliyorsun. eğer profesyonel oyuncu iseniz, çözüm ararsınız. bilardo federasyonuna kafa tutmazsınız. adam gibi gelir bir profesyonel gibi etaba girer, ortalığı 3 bant camiasından gelen kişilere pool branşını bırakmazsınız. 3 bantçı arkadaşlar PMC ‘yi bilmiyorlar daha. onları alıp almamanız yada sahte zafer filan demenizi çokta duymuyorlar ben söyleyeyim :)

  • FatCat

   Mustafa,
   Biz geçen sene adam gibi tüm etaplara katılıp,profesyonel gibi bilardo oynayıp, üzerine birde hamal gibi çalışırken (senin çözüm önerinde olduğu gibi) turnuvalara ve federasyona destek olmak için, seni pek ortalarda gördüğümü ve yardım etmek için bişeyler yaptığını hatırlamıyorum.
   Ama bizim için bunları yapmanı isteyemeyiz elbet,sadece ıstakanı alıp bilardonu oynaman yeterli zannımca, ha oynayacağın oyunu ve organizasyonu seçmekte tabiki özgürsün.

   Adamlık, önüne her atılanı yemekle olmaz, önce ne yemek istediğini bilecen, sonra onun için mücadele edecen, ha sonunda aç kalırsakta adamlıktan bişey kaybetmeyiz.

   • Rıza Kesen

    Ferdi bu kadar kısa bir yazıyla konuya açıklık getirip Mustafa kardeşimize verilmesi gereken cevabı belki anlayabileceği şekilde vermişsin.
    Ortalarda görünmediği gibi konuyada pek hakim değil yorumlarından anlaşıldığı gibi,sonuç nereye kadar varacaksa ben herzaman bu oluşama destek vermeye hazırım,inceldiği yerden kopsun.
    Adamlık eğer federasyon yönetimine goygoyculuk yapmak oluyorsa ben protesto ederek Adam olarak kalmayı tercih ederim…

 51. Rıza Kesen

  Geçmişte çözüm için nelerin yapıldığını takip etmedeğin için nelerin yapıldığını iyi bilmekteyim,keşke sende birebir bu oluşumun yaptıklarını takip etmiş olsaydın şimdiki yazdıklarını yazmıyor olacaktın,etaba giden gider kimse bu konuda baskı yapmıyorki bilki gidende sadece kendini kandırır :)
  Olayın Diyarbakır etabı olması veya Diyarbakırda yapılması ile ilgili olmadığını algılayamamışsın daha, oyuncuların %90 protesto edilen bir oluşuma Aktif direniş ve dayanışma denir,pasif eylem ise katılmak düşüncesi olan oyunculara denir bana göre.
  Tüm yapılan haksızlıklara rağmen katılmanın mantığınıda anlamış değilim,amaç tüm iyi oyuncuların olmadığı bir etapta final oynayıp ben başardım demkemidir ? eğer amaç bu ise bol şans sana :)

 52. Rıza Kesen

  Yıllardır çözüm için birçok yolun denendiğinden haberdar olmadığını anlıyorum yazılarından,eğer gerekiyorsa Federasyonada kafa tutulur federasyonun aktivitelerinin gerçekleşmesini sağlayan oyunculardır,oyuncular olmadan federasyon ne işe yarar,varsın pool müsabakasına 3 bant oyuncuları katılsın sanki bizimde umurumuzda onların bizi duyup duymaması :)

 53. yeni bir oluşum için AKTİF çalışmalarımız sürmektedir. Bilmeyenler varsa duysun bunu.

 54. Rıza Kesen

  Hayırdır Mustafa,Başkan seni sözcü olarakmı görevlendirdi bu konuda,unutmaki geçmiştede bazı kişilere bu tip görevler vermişti ama sonunda hepsine şutu vurdu amacına ulaştıktan sonra.

 55. Mustafa kardeşim, adam gibi gelir turnuvaya girersiniz demişsin, daha önce yazdığım gibi seni beni kaale almayan , adam yerine koymayan ( üçbantçıların yanında hep üvey evlat, figüran muamelesi gören ) bir organizasyonda neden yeralalım..kimseye yapmayın demem ama .en azından ben kendi adıma yer almam… Bu benim kendime olan saygıma hakaret olur… Varsın başka bir oluşum olmasın , yine de federasyon turnuvalarına girip vereceğim parayla herhangibir Eurotour’a gidebilirim…Sanki bana daha akıllıca gibi geliyor…

 56. karaalp

  Biz bu federasyonu şu anda yöneten kişilerle işbirliği yaparak hiç bir yere varılamadığını federasyonla yapılan birçok koordinasyon toplantısı ile bizzat tecrübe etmiş kişileriz. İnovatif fikirlerini buraya yazan arkadaşlar iyi yazıyorlar hoş yazıyorlar da, şahsi görüşüm eksik bilgi ile yazıyorlar. Burada Ejder beyin yazdığı önerilen çok mantıklı olduklarını düşünmekle beraber, Heralde özellikle Ferdi ve Ankaralı eski bilardocuların öncülüğünde Ejder Beyin ve Mustafa’nın söylediği yapıcı aksiyonlar hatta daha fazlası şu anda yönetimde olan federasyonla defalarca konuşulduğunun paylaşıldığının bizzat canlı şahidiyim ve sonuç ortada. Bundan dolayı Rıza abi ile kesinlikle hem fikirim buraya bu yorumları yazan arkadaşların “TÜM SÜREÇTEN HABERDAR OLDUKTAN SONRA” yorum yazmaları gerektiğini düşünüyorum. Eğer tüm süreci bilmelerine rağmen hala düşünceleri bu şekilde ise benim söyleyecek sözüm yok. Yalnız bende bu son durum ile ilgili nacizane görüşümü paylaşmak istiyorum. Bu federasyonla hiç bir şey olmaz)))) Bunu en az 10 sefer tecrübe ettik. Ben kesinlikle ivedilikle dernekleşmeye gitmemiz gerektiğini, önce tüzel bir kişilik kazanmamız gerektiğini organize ettiğimiz “BİLARDO ŞENLİKLERİNİN” hukuki bir prosedüre dayandırılması gerektiğini düşünüyorum. bundan sonra yani kendimizi sağlama alıp istediğimiz “BİLARDO ŞENLİKLERİNİ” sıkıntısız bir şekilde organize edebilme gücünü kazandıktan sonra. Gerekirse gene federasyon yetkilileri ile görüşülebiliriz. Bellimi olur belki o zamanlara dilimizden anlayan bir federasyon yönetimi olur!!!

 57. FatCat

  Arkadaşlar, sanırım bir açıklama yapmam gerekiyor mevcut durum ve aksiyonlar ile ilgili..
  - Tüzel bir kişiliğe sahip olmak için hukuki süreci başlatmak üzereyiz, bu konuda Ufuk arkadaşımız tam destek vermiş durumdadır.
  - Bu tüzel kişilik muhtemelen ilk etapta resmi bir dernek olacaktır diye düşünüyorum (bu konuda avukattan kesin bilgi gelmediği için muhtemelen ibaresi kullanıyorum )
  - Sonrasında yapılacak organizasyonları ve resmi kurumlarla kurulacak olan ilişkileri, yazışmaları bu tüzel kişilik üzerinden devam ettirmeyi planlıyoruz.

  Ama şu kadarını tekrar söyleyeyim, bizler her nekadar bişeyleri başarmak için bu yola çıksakta bu sürecin sonunda başarısızda olabiliriz, önemli olan bizler için kurulmuş olan federasyon gibi resmi kurumların bizlere haketmiş olduğumuz değeri ve önemi göstermelerini istiyorsak, bir bütün olarak hareket etmemiz gerekiyor.

  Benim önerim şu an için sakinlikle duruşumuzu göstermemiz, sonraki adımlarımızda yine sizlere buradan iletilecektir.
  Unutmayın ki hepimizin ortak amacı, kaliteli turnuvalar oynamak, en iyi rekabet ortamını oluşturmak, alttan gelen az sayıdaki yeni nesil oyunculara bu sporla ilgili iyi bir altyapı hazırlamaktır. Sonrasında organizasyonlardan çıkan başarılı arkadaşlarımız sadece senede bir kez avrupa şampiyonasına değil belirlenecek olan daha fazla sayıda etkinliğe katılımını sağlayabilmeyi istiyoruz. Mevcut federasyonumuzun yıllardır devletten bütçe isterken Pool branşı ile ilgili yazmış olduğu kalemleri bir bakmanızı öneririm, içerisinde US Open’dan eurotourlara kadar neler var şaşıracaksınız.

 58. Tolga Yükselir
  Tolga Yükselir

  beyler,
  yorum yazan kaç kişiyiz sayalım mı…

  sadece bişey dikkatimi çekiyor;
  - diyarbakır a gitmek isteyen bence gitmeli.Bizler neden buna tepki vermek durumundayız onu anlamıyorum.Giden oyuncu arkadaşlarımızı bir tarafa itmek bence çok yanlış.O zaman eleştirdiğimiz kuruluştan ne farkımız kalır.Giden de gitmeyende bizdendir,poolcudur.
  - birlik bu şekilde olamayız.Bizler resmiyette çalışmakta olan arkadaşlara maddi ve manevi destek vereceğiz ve yanlarında olacağız.
  - Fakat ıstakayı eline alıp o deliğe topu yollayan herkeze ihtiyacımız olacak diye düşünüyorum.

  Bırakın kim ne yapıyorsa yapsın (oyun anlamında).Zaten destek veren arkadaşlarımın bile yeri geldiğinde karşı tarafta olabileceklerini öngörüyorum.
  Burada önemli olan yapılan çalışmalar,bu çalışmaların etki alanı ,karşılaşılacak riskilerin etki-tepki alanı ve ne kadar sonuç odaklı olduğudur.Bence burada çanak çömlek oynamaktansa bu alana focuslansak çok daha başarılı oluruz.

  • Rıza Kesen

   Tolga Bebeğim hiç kimse Diyarbakır etabına gidecek olanlara veya gitmeyi düşünenlere tepki vermiyor nerden çıkardın bunu? verilen tepki sadece sanki şimdiye kadar federasyon ile diyalog yapılmamış gibi bilmeden yazılan yorumlar ile ilgili,elbette herkes gidip katılmakta özgürdür.
   şunuda söylemeden geçmeyeyim Dayanışma adına bu oluşumda yanımızda yer almayıp etaplara katılanlarla ben şahsen PMC turnavaları tarzındaki organizasyonlarda yer almak istemem.

   • Tolga Yükselir
    Tolga Yükselir

    Saf bebe Diyarbakır a gidenleri pmc ye almıyorsun … Ama tepkiyi gidenlere değil yazılanlara vermiş oluyorsun öle mi… Bu neyin kafası Abi’m bana da lazım:)

    • Rıza Kesen

     Mal Bebe benim kafam yerinde whisky,de içmedim,kısaca senin anlayabileceğin şekilde izah edeyim belki bu şekilde anlamakta zorluk çekmezsin (istersen çizerek anlatatayım ) ;) (1) her oyuncu istediği etaba katılmasında özgürdür diyorum,ama lakin bizleri haklı olduğumuz bir durumda desteklemeyip gidenlerinde PMC turnavalarına alınmamasını doğru bulurum.(2)benim verdiğim tepkide gitmek isteyipte burda yazanlaradır. (3)oluşumumuzda bugüne kadar önderlik görevini üstlenen bir kaç arkadaşımızın birçok kez federasyon yönetimi ile biraraya gelip dialog arayışı içerisine girdiğini bilmeden bu platformda protesto eylemimizi haksız göstermeye çalışanlara uyuz oluyorum,yok bu şekilde yaparsak doğru olmazmış,yok federasyona kafa tutulmazmış,yok adam gibi etaba girip oynamalıymışız diyenlere bir bakarmısın 3 senede bir etaplara katılıp akıl vermeleri benim kabul edemiyeciğim bir durumdur.
     sende daha anlamadım diyorsun bebe,sana bu açıklamam anlaşılır geldiyse ne mutlu bana..

 59. Tolga Yükselir
  Tolga Yükselir

  saydım lan 19 kişiyiz yorum yazan…..

  puahahahahahhahahahha….

  olum Diyarbakır a bile bizden daha fazla adam giyor beyau:)

  hadi hayırlısı:)))))

 60. Tolga bence biz ikimiz sadece bilardo oynayalim, birak ufuk ugrassin iste salla ya:)
  Ne zaman gelicen bu ay sonuna dogru yapalim diyorum ben.

 61. Mehmet KAra

  Adamlar zaten diyarbakırı iptal etmiş

 62. Birlik ve beraberliğiniz için, sizleri canı gönülden tebrik ederim.
  Sizlerin aldığı bu kararın, 3 bant resmi organizasyonlarına katılan oyunculara! da feyiz ve cesaret vermesi dileklerimle.
  Saygı ve sevgilerimle.
  BilardoSport / Tuncay

 63. siz de boykot edin abi

 64. bende tbf etab larına katılmayarak arkadaşlarımızı sonuna kadar destekliyorum inşallah her şey istediğimiz gibi olur

 65. FatCat

  Arkadaşlar, burada bir konuya açıklık getirmek istiyorum..
  Herkes tabi ki istediği turnuvalara katılmakta özgürdür, bizler oyuncular olarak duruşumuzu ortaya koymak için böyle bir yol seçtik, amacımız herşeyden önce milli takımı oluşturarak ülkemizi avrupa ve dünya vitrininde temsil edebilmemizin tek yolu olan hakettiğimiz ve istediğimiz standartlarda turnuvalar oynayabilmek.
  Federasyonumuzun bu beklentilerimizi dikkate alarak vaatlerini ve esas sorumluluklarını yerine getirmesi hepimizin ortak beklentisi.
  Bu süre zarfında biz ön saflarda yeralan oyuncular olarak tepkimizi dile getirirken kimseyi birşeylere mecbur etmek istemiyoruz, sadece sizleride yanımızda görmek istiyoruz, neticede mücadele hepimizin mücadelesi.

  İstedimiz şeyler esasında çok basit, özetle yurtdışında başarılı olmamız için gerekli olduğuna inandığımız şeyler.

  1. Her turnuvada avrupa standartlarında malzeme kalitesi.
  1.a Simonis çuha
  1.b Aramith ProCup toplar.
  1.c Artemis bant
  1.d Standart delik büyüklükleri.

  2. İdeal masa aydınlatması
  3. En az 4 masaya 1 hakem görevlendirilmesi.
  4. Turnuva maç saat programının önceden belirlenerek uyulması.
  5. Eskiden oldugu gibi, hakeden oyuncuların harcırahlarının turnuva akabinde verilmesi.
  6. Avrupa Şamp.nasına gönderilecek oyuncu sayısının sene başında belirlenmesi ve kesinlikle gönderilmesi (bay bayan en az 5 sporcu olmalı bence).
  7. Sadece Avrupa Şamp.nası değil, dünya şampiyonası ve diğer uluslararası etkinliklerede milli takım oyuncularının gönderilebilmesi.
  8. Yıl içinde yapılacak olan turnuva sayısının ve puanlamanın en baştan belirlenerek uygulanması.
  9. Turnuvaların haftasonunu içerecek şekilde 3′günden fazla sürmemesi.
  10. Yeterli masa sayısının tedarik edilmesi.

  Yukarıda yazmış olduğum istek ve önerilere pek çoğunuzun katıldığını ve hatta ekleyecek bir çok maddenizin oldugunu sanıyorum. Ben şu kadarını söyleyebilirim, federasyona verdiğimiz destek ile turnuva organizasyonu ve puanlama sistemi ile ilgili olan konuları geçen sene %80 oranında başardık, ancak diğer konularda yıllardır hayal kırıklığı yaşıyoruz. 3 Bant’ta siz hiç yerli çuha ile Türkiye şampiyonası oynandığını veya hakemsiz maç yapıldığını gördüğünüz oldu mu? Ama sabahlara kadar maç oynandığını maç zamanlarında ki aksamalara defalarca şahit olmuşsunuzdur..

  Biz istedik ki, Federasyon malzeme ve turnuva standartlarını yükseltsinler, bizlerde elimizi taşın altına koyarak turnuva organizasyonun yürütülmesinden, puanlamalara kadar olan organizasyonel ve teknik konularda destek olalım (esasında bir bütün olarak hepsi federasyonun görevi, onlar bunun için orada bunu unutmuyoruz).

  Sonuç olarak, bizler bu yukarıda belirttiğimiz standartlara kavuşmadan, işimizden,ailemizden,bütçemizden zaman ve para ayırarak bir kere daha hayal kırıklığı yaşamak istemiyoruz.

  Bu istediklerimize mevcut federasyonla veya alternatif çözümlerle nasıl sahip olabiliriz bunun mücadelesini veriyoruz, bu mücadeledemizdede eli ıstaka tutan turnuvalarımıza katılan veya katılmayan herkesi yanımızda görmek istiyoruz.

  Umarız yakın zamanda bir çözüme kavuşur ve elimiz soğumadan kaldığımız yerden devam ederiz.

  Kalın sağlıcakla,
  FatCat.

 66. bugün (27 mayıs pazartesi) TRT1 de saat 17.15 te cevap soruda yarışma programında ilk kez çıkıcam. Beni izleyin, orada federasyona bi çift de lafım var:)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
Descargar musica