Pazar , 20 Ekim 2019
Son dakika haberleri
Buradasınız: Anasayfa » Duyurular » 2015 Türkiye Şampiyonu Onur Yıldırım
2015 Türkiye Şampiyonu Onur Yıldırım

2015 Türkiye Şampiyonu Onur Yıldırım

Merhaba Arkadaşlar,

Uzunca bir süredir PMC’de bir yazı paylaşmamıştım, ancak Antalya’da bu haftasonu yapılan ve kıran kırana geçen final etabı sonrasıda suskun kalmak pekte içime sinmedi. Malumunuz turnuva esnasında orada olmasamda orada bulunan arkadaşlar heyecanlarını gerek telefon gerek whatsup üzerinden bana aktardılar, bende maçları izlemeyen biri olarak müsadenizle sadece durum yazı yazmaya çalışıcam.

Final etabı tarihinin sadece 2-3 hafta öncesinden belirlenmiş olması biraz dar bir zaman aralığı gibi gözüksede 2.etabın henüz 1 ay önce oynanmış olması oyuncuların antreman düzeyine olumsuz bir etki etmediğini düşünüyorum. Ayrıca turnuvanın düzenlendiği ve Mehmet Bakıcı’nın ortağı olduğu Bilardist bilardo salonuna, 2.Etapta oynanan masalardan 5 Adetinin alınmış olmasıda sporcular açısından olumlu konulardan bir tanesiydi.

Turnuvaya lider giren Onur Yıldırım ile 9. olan Saki Kanatlar arasında 300 puana yakın bir fark vardı, 4.sıradan itibaren 9. sıraya kadar yeraan sporcular arasında ise çok kısa bir yelpaze vardı yani final etabında oynanacak her 2 turnuvanında 550 lik puan sisteminde önemi çok büyüktü. Ayrıca bu sene geçen senelerden farklı olarak etaplara olan katılımın çokluğu nedeni ile final etabını 32 oyuncu ile oynama kararının alınmış olması olası süprizlere gebeydi ve nitekim bu süprizlerinde bazılarına şahit olduk.

10 Top branşın Saki Kanatlar’ın şampiyonluk ile tamamlaması bununla beraber Murat Teker’in 5. ve süpriz bir şekilde Mehmet Bakıcı’nın 9. olarak bitirmesi Saki’nin ekmeğine adeta yağ sürmüş oldu ve aradaki puan farkının bi anda kapanmasına sebep oldu. Ayrıca 9 Top’ta uzun zamandır sahalarda gözükmeyen Cihangir Baran’ın çeyrek final maçında geçen sene genel klasman şampiyonu Murat Teker’i yenmesi hepimiz için bir süpriz olurken, ilerisi içinde artık her geçen sene dahada zor bir mücadelenin pool sporcularını beklediğinin bir işaretiydi adeta.

10 Top sonrası Saki Kanatlar hemen ilk 4′ün ensesinde nefesini hissettirirken, şampiyonluk yarışındaki güçlü isimler Sami Erkan Köylü ve Onur Yıldırım gözle görülür bir baskı altına girdiler. Mehmet Bakıcı ise bu yarışta olmasına rağmen kendi salonunun turnuvaya ev sahipliği apıyor olmasının dezavantajını yaşıyor gibiydi, neticede 31 adet misafirini masa dışında memnun etmeye çalışırken masa başında yenmeye çalışması hiç kuşkususz kendi içinde yönetmesi zor duygulara sebep olmuştur.

9 Top mücadelesinde kuralar çekildi ve ilk tur maçları başlarken bi anda kalkışta yarışın önemli isimlerinden Murat Teker ve Sami Erkan Köylü süpriz bir şekilde kaza yaparak çartın arkasına yani cadı kazanına düştüler. Bu durum en çok şampiyonluğunu en kısa zamanda garantilemeye çalışan Onur’un ve milli takıma girmek için atak yapan Saki’nin gözlerini parlatmıştı. Diğer tarafta Cihangir’in bir önceki turnuvada oynamış olduğu final sayesinde kendisini bu yarışın içinde buldu. Arkada tarafta Murat Teker kalifikasyon maçına kadar rakiplerini adeta paramparça ederek yoluna devam ederken, Sami Erkan Köylü ise 2 maçını adeta soğuk terler dökerek 6-4 kazanarak geldiği kaybedenler kalifikasyon turunda rahat bir nefes alacağını umdu. Kendisini Istanbul’un son yıllarda ismini duymaya başladığımız Soner Parlar bekliyordu ve bu maç hiçte Sami’nin umduğu gibi öle rahat geçmeyecekti. Duyduğum kadarı ile Soner’in ortaya koymuş olduğu mücadele Sami’nin adeta başından aşağa kaynar sular döktü ve maç bir anda 5-3 Sami’nin aleyhine geldi ama Sami tecrübesi ve oyun gücü ile doğru zamanda doğru tercihler yaparak bu ecel maçını 6-5 kazanmayı başararak ilk 8 e kapağı atmayı başardı. Gözler bir anda çartın üst tarafına çevrildiğinde ise eski duayenlerden Ümit Uğur’un bilardoya tekrar geri dönmesi biz onu tanıyanlar için bir merak konus iken, tanımayan oyuncular için pek birşey ifade etmiyordu taki Onur Yıldırım’ı kalifikasyon maçında güzel bir oyunla çartın arka tarafına ve hatta şampiyonluk yarışında olduğu Murat Teker’in önüne atana kadar. Evet turnuvanın en can alıcı maçı belkide 2 şampiyonluk adayının birbiri ile kaybedenler kalifikasyon maçıydı. Tüm nefesler tutuldu, Saki bu maçta belki hiç olmadığı kadar Onur Yıldırım’ın kazanmasını istemiştir sanıyorum. Nitekim maçı izleyemesemde skordan anladğımı bu maçı Onur Yıldırım’ın domine ettiği ve genel olarak turnuvada ortalamasınının altında bir oyun sergileyen Murat Teker’e belkide verilebilecek en büyük cezayı vererek turnuvanın,şampiyonluk yarışının ve hatta belki de milli takım’ın dışına itmiş oldu.

An itibari ile herkes eline hesap makinasını almış ve olası milli takım ihtimallerini hesaplamaya başlamıştır sanıyorum ki aldığım duyumlarda bu yöndeydi. Zor bela ilk 8 e girmeyi başaran Sami Erkan Köylü ilk 8′e Onur Yıldırım’ı eleyerek girmeyi başaran veteran Ümit Uğur ile eşleşmişti, alt tarafta ise bir diğer güçlü ıstaka Tolga Yükselir ile eşleşen Onur Yıldırım hiç huzurlu değildi en ufak bir hata şampiyonluktan edebilirdi kendisini. Milli Takımı %70 garantileyen Mehmet Bakıcı, Sina Yüksel ile karşılaşıyordu. Saki ise ölüm kalım maçında tecrübeli isim Oğuzhan Cürebal karşısında ter dökecekti, Murat Teker’in 9. olarak elenmesinin ardından Saki’nin bu maçı adeta milli takım bileti yerine geçiyordu ve bu bileti Oğuzhan karşısında zorlanmadan alırken rahat bir nefes almıştır sanıyorum. Diğer tarafta Onur Yıldırım rahat başladığı Tolga maçında 5-1 öne geçmesine rağmen Tolga’nın muhteşem geri dönüşünü hiç hesaba katmamıştır herhalde. Bi anda skor 6-5 Onur lehine olurken Onur’un bu maçta hiçte rahat olduğunu sanmıyorum ama neyseki bu maçı 7-5 kazanırken gözler Ümit Uğur’un karşısında ecel terleri döken Sami Erkan Köylü maçına çevrildi, normalden uzun süren bu maçı Ümit Uğur 7-6 kazanırken Sami’nin şampiyonluk hayallerinide suya düşürmüş oldu ve artık bende varım diyerek yarı finalde Saki Kanatlar’a rakip olmayı başardı.

Burada ayrı bir paragraf açmak istediğim isim Sina Yüksel. Uzun zamandır aramızda olan eskiden genç oyuncu diye tariflediğimiz Sina Yüksel o ana kadar kimsenin gözüne çarpmamıştı. Ta ki muhteşem seriye başlayıp adeta yıllardır defalarca çeyrek finalde kaybetmenin vermiş olduğu dolmuşluk hissi ile adeta Cüneyt Arkın filmlerindeki Kara Murat gibi içinde bir feryat koptu “YETER ULAAANNNNNNN!!!!” İnanın bu nara ta Istanbul’a kadar geldi sanıyorum. Sina geçen sene milli takımını adeta kılıca dizdi, Mehmet Bakıcı 7-2,Onur Yıldırım 7-5 ve nihayet finalde final etabının nağmalup ismi Saki Kanatlar’ı 7-5 yenerek şampiyonlar klübüne giriş biletini alırken genel klasmanda da 6.lığa yükselmeyi başardı. Ayrıca bir not da, turnuva esnasında 20 oyuncunun katıldığı özel turnuva finalinde Sina hızını alamayarak Sami Erkan Köylü’yü 8-5 kazanarak final etabına noktayı koydu. Bravo Sina, başarıların daim olsun kardeşim.

Bu turnuvada benim görüşüm artık bu 3 ismin de bundan sonra şampiyonluk yarışında olacağıdır. Cihangir Baran,Ümit Uğur ve Sina Yüksel.

Tüm bu maçlar neticesinde milli takım ilk 4 sporcu şu şekilde oluşmuştur.

1. Onur Yıldırım
2. Sami Erkan Köylü
3. Saki Kanatlar
4. Mehmet Bakıcı

Milli takım sporcularımızı tebrik ederken 2016 da ülkemizi temsil edecekleri müsabakalarda kendilerine canı yürekten başarılar dilerim.

Ayrıca bu turnuvada hepimizi umutlandıran bir diğer gelişmede federasyonumuzun yavaş yavaş bizim omuzlarımızdan organizasyonel sorumlulukları almaya başlamış olmasıdır. Pool branşının başına bizlerle 1 senedir iletişim halinde olan Necmi Hatipoğlu’nun getirilmiş olması, kendisinin bizim tecrübelerimize saygılı yaklaşımı ve iletişim gücü ile en uygun şekilde yıllardır omuzlarımızda taşıdığımız taşın altına elini koymuş olması, biz pool sporcularının istek ve beklentilerini dinleyerek çözüm üretecek yaklaşımı hepimizin takdirini kazanmış ve 2016 ya ait umutlarımızı dahada yeşertmiştir.

Ben bu turnuvada emeği geçen Metin Çalmaz yönetiminde yoğun mesai harcayan hakem arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür etmek isterim. Duydum ki bizler oyunumuzu avrupa standartına yükseltmeye çalışırken hakem arkadaşlarımızda hakemli meziyetlerini özellikle tecrübe ettikleri uluslararası PoolMastersCup turnuvamız sonrası yükseltmeye çalışmışlardır. Bu bizi sevindiren bir diğer gelişme olup kendilerine tekrar tekrar teşekkür ederiz.

Ayrıca Bilardist bilardo salonu çalışanlarına ve yöneticileri Umut Ray ve Mehmet Bakıcı’ya ülkemize böylesine nezih bir salon hediye ettikleri ve final etabında yapmış oldukları eşsiz misafirperverlikten dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır.

Kendi adıma bu sene bu heyecan dolu yarışın dışında kalmış olmaktan dolayı biraz üzgünüm ama kimse merak etmesin bilenler biliyor antremanlarıma fırsat buldukça devam ediyorum ve umarım seneye bende her geçen sene zorlaşan bu çetin mücadelenin içinde kendime yer bulurum :)

Hepinize saygılar.
Ferdi Özdemir

Comments

comments

Hakkında FatCat

FatCat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>